07.03.2023 08:19

I edycja Predator Games – wystartowały największe w Europie Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe

To największe w Europie Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe. Każda ze szkół powinna stworzyć własną reprezentację składającą się z 16 uczniów, która zagra w 4 gry. Każda z nich to osobny zespół:

 • Fortnite (3 graczy i 1 rezerwowy),
 • League of Legends (5 graczy i 1 rezerwowy),
 • Rocket League (3 graczy i 1 rezerwowy),
 • Chess.com (1 gracz i 1 rezerwowy).

Aby zgłosić szkołę do udziału w Międzyszkolnych Rozgrywkach Esportowych, należy wypełnić formularz dostępny na stronie turnieju. Zapisy potrwają do 27 marca 2023 r. Minimalny wiek gracza to 13 lat. Rozgrywki rozpoczną się 27 marca 2023 r. Udział w nich wezmą 1024 szkoły. Eliminacje realizowane będą w formule online.

Wielki finał, który zaplanowano na 27 maja 2023 r., odbędzie się w formule stacjonarnej w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie.

Każda z reprezentacji – poprawnie zarejestrowana i uczestnicząca co najmniej w jednym meczu – otrzyma pakiet powitalny w postaci plecaków Predator. Najlepsi gracze i 3 reprezentacje, które zajmą najwyższe miejsca w klasyfikacji danej gry, otrzymają cenne nagrody ufundowane przez partnerów rozgrywek. Wartość nagród w całej akcji to ponad 3 200 000 zł.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy: kontakt@predatorgames.pl.

Predator Games to nie tylko rozwój kompetencji wśród dzieci i młodzieży, dobra zabawa oraz wartościowe nagrody, ale – co równie istotne – okazja do konsekwentnego budowania pomostu między nastolatkami, rodzicami i szkołą. Partnerami rozgrywek są: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum GovTech Polska, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Intel, Microsoft, Media Expert, MEiN Tech. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski.

Z poważaniem

Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki

 

II LO

24.02.2023 08:02

Niech psycha nie siada!

Naszą szkołę odwiedziła „głowa” Częstochowy, czyli Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Uczniowie mieli przyjemność posłuchać nieco historii z jego życia prywatnego, ale także zasięgnąć rad odnoszących się do wypracowywania rytuałów, pracowitości, a także panowania nad stresem.

Rozmowa odbyła się w ramach projektu „Niech psycha nie siada!”, więc podpytaliśmy Pana Prezydenta również o zdrowie psychiczne oraz dbanie o samopoczucie.

To z pewnością bardzo cenne spotkanie, które - mamy nadzieję - zostanie na dłużej w głowach jego uczestników.

Maja Sołtysik kl. IID
zdjęcia Miłosz Psiuk kl. IID

Marek Podgórski

22.02.2023 08:28

23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

 

Gdzie szukać pomocy w Częstochowie:

Zespół Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych PPP PÓŁNOC

Częstochowa ul. Kosmowskiej 5 tel. 739 212 739 lub 34 362 24 24

Zespół Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych PPP POŁUDNIE

Częstochowa ul. Łukasińskiego 40 tel. 533 300 966 , 533 300 136  lub 34 363 25 50

Poradnia online na stronie www. Zespołu Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych

Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci Częstochowa Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą ul. Sobieskiego 7a

STREFA MEDYCYNY ul. Drogowców 12 tel. 885 877 866

Ważne telefony :

 • Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców tel. 800 080 222 telefon pracuje CAŁODOBOWO!
 • Młodzieżowy telefon zaufania 192 88 (czynny od 15.00 d0 19.00)
 • Młodzieżowy  telefon zaufania do rozmów o seksie 22 635 93 92 (piątek godz. 16.00 d0 20.00)
 • ITAKA – antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 484 88 01.
 • Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży tel. 116 111 czynny codziennie.
 • Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800-120-002, telefon pracuje CAŁODOBOWO!
 • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 czynny od poniedziałku do piątku od 8.15 do 20.00.

Polecamy także materiały informacyjne zamieszczone na stronach internetowych kampanii społecznych oraz instytucji prowadzących poradnictwo w zakresie zagadnienia depresji:

 

Marek Podgórski

20.02.2023 12:07

Zaproszenie do IX Mistrzostw Polski w pisaniu na klawiaturze

Stowarzyszenie Interinfo Polska ma zaszczyt zaprosić do udziału w IX Mistrzostwach Polski w pracy z tekstem na komputerze.
Finał tych Mistrzostw poprzedzi etap kwalifikacyjny, który odbędzie się online w terminie 5 - 8 marca 2023 r.
Udział w IX Mistrzostwach Polski jest bezpłatny.

Rejestracja do kwalifikacji, panel treningowy i same kwalifikacje odbędą się na platformie: konkursy-interinfo.pl
Uczestnicy mogą rejestrować się indywidualnie bądź za pośrednictwem nauczyciela, który utworzy drużynę szkolną na platformie konkursowej.
Uwaga: udział w kwalifikacjach wymaga utworzenia nowego konta na platformie (baza danych jest czyszczona po każdym konkursie).

Wszelkie informacje dotyczące nadchodzących Mistrzostw Polski znajdują się w Regulaminie dostępnym pod adresem: konkursy-interinfo.pl/terms/regulamin.pdf
W razie pytań lub wątpliwości można skontaktować się z nami m.in. odpowiadając na niniejszą wiadomość.

Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów do rejestracji i wzięcia udziału w kwalifikacjach!

II LO

16.02.2023 11:36

Check IT

W marcu startuje kolejna edycja jednego z największych, bezpłatnych wydarzeń informatycznych kierowanych do uczniów oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych - konferencja Check IT. Miłośnicy nowych technologii będą mogli wziąć udział m.in. warsztatach i prelekcjach online 7 i 8 marca. Rejestracja na konferencję startuje 15 marca na stronie www.chekit.lublin.eu.

 

- Check IT to niecodzienna lekcja informatyki, która ma na celu podniesienie kompetencji dzieci i młodzieży z zakresu tworzenia oraz wykorzystywania nowych technologii. Konferencja ma dodatkowo za zadanie skierowanie uwagi uczestników na ogromny potencjał branży IT w naszym mieście. Lublin postrzegany jest jako kluczowa lokalizacja IT w Polsce Wschodniej, szacujemy, że lubelski sektor zasila ponad 2,5 tys. firm. Rynek pracy w tej branży stale się rozwija, firmy prowadzą rekrutacje do swoich oddziałów, co skutkuje nieustającym zapotrzebowaniem na specjalistów. Mam nadzieję, że udział w tegorocznej konferencji zainspiruje wszystkich uczestników do poszerzania swoich zainteresowań i pasji informatycznych, zachęci młodzież do podjęcia studiów informatycznych, a w przyszłości zaowocuje karierą w branży IT w naszym mieście. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

7 marca uczestnicy konferencji mogą wziąć udziału w prelekcjach poprzez streaming i nagrania wystąpień na stronie www.checkit.lublin.eu/transmisje-online. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzą się jak dostać pierwszą pracę bez doświadczenia w branży IT, co uczenie maszyn mówi nam o rozwoju naszych własnych umiejętności, od czego zacząć swoją przygodę z tworzeniem gier komputerowych, czy sztuczna inteligencja wokół nas wspomaga, przeszkadza czy eliminuje oraz o SCRUMie czy React Native czyli co zrobić, żeby się nie narobić.

8 marca przygotowaliśmy dla Państwa możliwość wzięcia udział w prelekcjach i warsztatach online na temat cyberbezpieczeństa, framework SCRUM, użycia QGIS do zbierania i wizualizacji informacji przestrzennych, chacie GPT wykorzystywanym do wypracowań, języku Prolog i rozwiązywaniu zagadek, kompetencje przyszłości, roli matematyki w informatyce, low-code/no-code czy sztucznej inteligencji i grafice 3D.

Zachęcamy do wzięcia udziału w aktywnościach online i dokonania rejestracji na stronie: www.checkit.lublin.eu/rejestracja/

 

II LO

16.02.2023 07:07

Sprawdź się

Marek Podgórski

14.02.2023 14:07

Czy nasze mózgi mają płeć?

Czy nasze mózgi mają płeć? - bo w naszym mózgu jest nasze prawdziwe serce, a w miłości czasem jednak trzeba posłużyć się rozumem.

Świętując dzisiejszy dzień zakochanych chciałabym poruszyć temat dotyczący tego, jak MIŁOŚĆ jest odbierana pod względem biologicznym oraz jakie są różnice pomiędzy kobietami, a mężczyznami gdy poznajemy swoją “drugą połówkę”.
Odpowiedź na pytanie zadane w tytule brzmi “tak”. Ktoś mógłby stwierdzić, że przecież wszyscy należymy do jednego gatunku - homo saphiens i jest to nielogiczne, że płeć jest w stanie zadecydować o naszej różnorodności. Mimo wszystko, jest to prawda, gdyż po pierwsze objętość puszki mózgowej kobiety jest o około 10% mniejsza niż u mężczyzn. Jednakże, nie oznacza to wcale, że jesteśmy “głupsze”, ponieważ w zaokrągleniu mamy tyle samo komórek nerwowych. I tu pojawia się  kolejna rozbieżność - panie mają dużo gęściej rozmieszczone neurony niż panowie. Konsekwencją tego jest występowanie większej ilości ośrodków (ośrodki to skupienia komórek w mózgowiu, które pełnią określone funkcje), co umożliwia kreowanie bardziej urozmaiconych scenariuszy i branie pod uwagę bardziej niekonwencjonalnych pomysłów niż u mężczyzn. Następnie, u kobiet występuje więcej istoty szarej (ciała neuronów), a u mężczyzn więcej istoty białej (włókna nerwowe) i płynu mózgowo-rdzeniowego (płyn ustrojowy krążący w mózgowiu i rdzeniu kręgowym, który pełni funkcje odżywcze oraz odbiera zbędne produkty metabolizmu z tkanki nerwowej). Dzięki temu kobiety częściej niż mężczyźni są poliglotkami, lubią czytać, mają lepszą pamięć do faktów niezbyt istotnych, czy mają lepiej rozwiniętą fantazję.  Mężczyźni natomiast rzadziej się denerwują (płyn mózgowo-rdzeniowy wyrównuje ciśnienie w mózgu) i zazwyczaj bliżej im do określenia “umysł ścisły”. W dodatku, u mężczyzn w większym stopniu są rozwinięte zdolności wzrokowo-przestrzenne. Kolejną cechą różniącą płcie jest używanie tylko jednej półkuli mózgu w procesach mowy u mężczyzn. Za te czynności odpowiada płat czołowy (jak sama nazwa wskazuje znajduje się on pod kością czołową), w jednej półkuli występuje jeden taki płat. U kobiet obydwa płaty sterują procesami mowy, a u mężczyzn tylko ten, który jest obecny w lewej półkuli. Dlatego można wyciągnąć wniosek, że mężczyźni w rozmowie są bardziej konkretni, nie przywiązują wagi do szczegółów i w większości komunikują się tylko werbalnie. Oczywiście, że są mężczyźni, którzy potrafią pisać piękne wiersze, są urodzonymi dyplomatami, czy emocjonalnymi romantykami. Istnieją także, takie kobiety, które są prawdziwymi matematycznymi geniuszkami, mają “nerwy ze stali” i nie przepadają za rozbudowanymi, barwnymi wypowiedziami, lecz  w życiu panuje stereotyp, że jest na odwrót, co w większości przypadków jest poparte licznymi badaniami.

A więc “Czy w miłości czasem jednak trzeba się posłużyć rozumem?” - odpowiedź brzmi tak. Być może dla niektórych nie jest to satysfakcjonujące, ale chcę wyjaśnić pierwszą metaforę zawartą w tytule. Mówiąc o rozumie mam na myśli ośrodki, które odpowiadają za posługiwanie się uczuciami, a takie przede wszystkim występują w płacie czołowym , który jak już wiemy, steruje, także procesami mowy. A przecież często zakochujemy się w tym, co ma nam do przekazania “druga połówka”  - w taki sposób przysłowiowo roztapia nam się serce. Stanowi to powód dla którego “Ci z Marsa” uzupełniają się z “tymi z Wenus”, bo przecież u obu płci występują różnice anatomiczne w naszych mózgach (“rozumach”).

Drugą przenośnią z tytułu był wers “w naszym mózgu jest nasze prawdziwe serce”, czyli dygresja do układu limbicznego, który stanowi część mózgowia i odpowiada za kształtowanie naszych emocji i uczuć.  “Serce w mózgu” odczuwa przyjemne i nieprzyjemne emocje. Kiedy jesteśmy czymś, bądź kimś podekscytowani, “zakochujemy się” w tym stanie (co może prowadzić do uzależnienia) lub po prostu w tej osobie. Jesteśmy wówczas bardzo szczęśliwi, ponieważ układ limbiczny umożliwia nam przeżycie takich uczuć oraz pomaga nam w zapamiętaniu tych zdarzeń, czy też ludzi, ze względu na to, że w część wspomnianego układu wchodzą hipokampy, które odpowiadają za pamięć przestrzenną oraz właśnie pamięć do sytuacji, wydarzeń i osób. Dlatego układ ten jest w stanie kierować procesami związanymi z uczuciami oraz stanami i warunkuje on również uzależnianie się od substancji psychoaktywnych, emocji z nimi związanych i innych. Nasze “serce w mózgu” czasem może być “złamane”, czyli po prostu odpowiada wtedy za negatywne uczucia i sprawia, że doświadczamy np. lęku oraz to, że jesteśmy zranieni przez kogoś.

Zarówno struktury różniące mózg mężczyzny i kobiety oraz układ limbiczny wpływają na odmienne podejmowanie decyzji, ze względu na inne predyspozycje i warunki układu nerwowego obu płci, czy po prostu różnice w zachowaniach ludzi ( dotyczy to układu limbicznego).

Wszystkim życzę miłych Walentynek. Aby móc pokochać drugą osobę pamiętajmy, że najpierw należy “zrozumieć swoje wewnętrzne serce”!

Lena Iskra, klasa 1B

Marek Podgórski

11.02.2023 12:29

Live ze studniówki

 

 

Marek Podgórski

09.02.2023 16:51

21. odcinek szkolnego podcastu

Jeśli kiedykolwiek zastanawiał_ś się, czy zwrócić się o pomoc psychologiczną i czym może skutkować unikanie jej przez lata – ten podcast jest dla Ciebie. Masz wątpliwości, czy przyjść porozmawiać, bo nie wiesz jak będzie, to właśnie tak rozmawiam młodymi ludźmi, tak to wygląda.

Opis odcinka: Wszyscy wiemy, że czas liceum jest okresem bardzo burzliwym - po raz pierwszy dotykamy wtedy pewnych problemów. Niektórzy nie są chętni do rozmów na ich temat, natomiast inni z przyjemnością dzielą się swoimi doświadczeniami. Jedną z takich osób jest Maciek Malczyk, absolwent naszego liceum. Całkiem możliwe, że Maciek sprawi, że poczujecie się zrozumiani i dostrzeżecie, że proszenie o pomoc nie jest powodem do wstydu, a do dumy. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy poprowadzonej przez pedagoga Marka Podgórskiego!

Marek Podgórski

07.02.2023 17:18

Dlaczego nastolatki są zawsze takie niewyspane

Marek Podgórski

Pierwsza 234567 Ostatnia

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!