22.12.2022 08:27

Aleksandra Orszulak w 18. odcinku szkolnego podcastu

Święta Bożego Narodzenia to czas rozbrzmiewających w domach kolęd i melodii. W domu Oli muzyka jest częstym gościem. Posłuchajcie rozmowy, w której Ola zdradza, jak wyglądają jej występy z orkiestrą, koncerty, a także wymagające ćwiczenia.

Marek Podgórski

21.12.2022 19:38

Gazetka LOT

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nowym numerem gazetki LOT

II LO

19.12.2022 10:04

Wyprawa na lodowisko kl. ID

Marek Podgórski

16.12.2022 13:58

Konkurs "O złoty indeks Politechniki Śląskiej"

Szanowni Państwo, trwa konkurs "O złoty indeks Politechniki Śląskiej"!

Konkurs oraz złote warsztaty skierowane są do najzdolniejszych uczniów, którzy mogą być zainteresowani studiami na Politechnice Śląskiej, a stawką jest przyjęcie na wybrany kierunek na naszej uczelni.

Ostateczny termin rejestracji: 10.01.2023

Serdecznie zapraszamy do rozpowszechnienia wśród swoich uczniów informacji na ten temat.

Tutaj znajdziecie Państwo informację na temat konkursu i warsztatów: https://www.polsl.pl/rd1-cos/zloty-indeks/

 

II LO

16.12.2022 07:15

Podziękowania

,, Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”

Flora Edwards

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU DZIAŁAJĄCE PRZY II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. ROMUALDA TRAUGUTTA SKŁADA PODZIĘKOWANIA CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ ZA WŁĄCZENIE SIĘ W CZTERY ŚWIĄTECZNE AKCJE I PODANIE POMOCNEJ DŁONI POTRZEBUJĄCYM.

 

Akcje, które wsparli uczniowie Traugutta przekazując ogrom artykułów spożywczych oraz kosmetyków to:

1. Mikołajkowa Zbiórka dla Małych Wychowanków Stowarzyszenia: "Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie"

2. Mikołaj dla Dzieci z Hospicjum

3. Mikołaj dla Hospicjum Domowego.

Przekazane produkty to między innymi: słodycze, płyny do prania, pampersy, chusteczki, kaszki, deserki, soczki, musy oraz zabawki.

Uczniowie naszego Liceum wsparli również dzieci niepełnosprawne przekazując 150 zł Fundacji Sursum Corda, kupując karty świąteczne.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświecili przysłowiowy grosz i podzielili się z potrzebującymi dziećmi. Pamiętajmy, że dobro zawsze powraca.

Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu z opiekunem panią prof. Katarzyną Sobieraj


II LO

12.12.2022 11:35

Rekrutacja do konkursu dla Młodych Talentów – Explory 2022

Szanowni Państwo,

trwa rekrutacja do Konkursu Explory.

Do 9 stycznia 2023 młodzi naukowcy i badacze w wieku 13-20 lat mogą zgłaszać swoje projekty do najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce- Konkursu Explory.
Rekrutacja odbywa się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na www.explory.pl/rekrutacja

Konkurs przeznaczony jest dla osób indywidualnych oraz zespołów od 2 do 4 osób. Uczestnicy zgłaszają projekt z dziedziny biologii, chemii, ekologii, energetyki, fizyki, geologii, informatyki, astronomii, medycyny, rolnictwa, matematyki czy nauk społecznych i behawioralnych. Projekt powinien zostać objęty opieką naukową- może ją sprawować nauczyciel, rodzic lub mentor spoza szkoły.

W konkursie Explory uczestnicy mają szansę wygrać stypendia naukowe ufundowane przez Mecenasa Programu PKN Orlen oraz nagrody specjalne od Partnerów Projektu. Konkurs Explory, jako jedyny w Polsce daje możliwość otrzymania akredytacji do najważniejszego konkursu dla młodych naukowców na świecie- REGENRON ISEF oraz umożliwia wyjazdy na zagraniczne staże.

Przygotowanie projektu to ciekawa forma pracy i okazja do nieszablonowego rozwoju. Uczestnicy w regionalnym etapie oraz Finale konkursu mają okazję spotkać się z autorytetami ze świata nauki i biznesu. Otrzymują od nich konkretne informacje zwrotne, które ułatwiają skomercjalizować lub rozwinąć ich autorski projekt. W przebiegu konkursu uczestnicy zapraszani są także do programu mentorskiego oraz grantowego.


Gorąco zachęcamy do przekazania informacji o Explory potencjalnie zainteresowanym uczniom oraz nauczycielom. Wierzymy, że wejście w świat Explory będzie wyjątkowym doświadczeniem dla całej społeczności szkolnej.

Zachęcamy także do obejrzenia i przekazania dalej animacji rekrutacyjnej, która w jasny sposób wyjaśnia sens i przebieg Konkursu Explory https://fb.watch/hhKcYPiOUn/


W razie pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Koordynatorką Konkursu Explory – Alicją Niszczak konkurs@explory.pl,  530 669 796

 

II LO

09.12.2022 10:56

SUKCESY BADMINTONISTÓW

Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły w składzie:

  1. Paulina Adamus
  2. Aleksandra Orszulak
  3. Weronika Zimecka zajęła II miejsce w Miejskiej Licealiadzie w badmintonie.

Chłopcy natomiast powtórzyli sukces z zeszłego roku i zwyciężyli w zawodach miejskich awansując do 1/2 finału Śląska.

Skład drużyny:

  1. Antoni Mofina
  2. Marcel Nowiński
  3. Piotr Janecki. Opiekun Pani Profesor Agata Frej - Pastusińska. Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszym etapie.

II LO

07.12.2022 07:21

Światowy Dzień AIDS

Co roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym dniu klasy pierwsze wzięły udział w wykładzie poprowadzonym przez prof. Jarosława Skrzypczyka. Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości o skali problemów i zagrożeń, jakie niesie ze sobą AIDS. Profesor przybliżył uczniom etiologię choroby, drogi zakażenia wirusem HIV, a także szczegółowo omówił działania profilaktyczne, które powinien podejmować każdy z nas. Dziękujemy!

Co roku 1 grudnia z inicjatywy WHO obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym roku odbywał się on pod hasłem przewodnim: „Wyrównujmy”. Tego dnia klasy pierwsze wzięły udział w wykładzie poprowadzonym przez prof. Jarosława Skrzypczyka. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się o etiologii choroby, drogach zakażenia wirusem HIV, a także o niezbędnych działaniach profilaktycznych, które powinien podejmować każdy z nas. Profesor podkreślił, iż mimo w ostatnich latach uwaga świata skupiona była na pandemii COVID-19, problem AIDS nie zniknął i wciąż stanowi globalne zagrożenie. Choć pierwszy przypadek choroby odnotowano w 1981 roku, zdolność wirusa HIV do rekombinacji materiału genetycznego w dalszym ciągu uniemożliwia wynalezienie skutecznej szczepionki. Ponadto, świadomość społeczna, szczególnie w krajach afrykańskich, jest zatrważająco niska; statystycznie przyjmuje się, że co drugi Afrykanin choruje na AIDS. Globalnie w 2021 roku zarejestrowano 38 milionów przypadków, jednak w rzeczywistości może być ich nawet 3 razy więcej. HIV posiada zdolność do latencji, czyli przebywania w swoistym stanie uśpienia, w którym wirusy namnażają się, nie dając żadnych objawów. Przez pierwsze 12 tygodni układ immunologiczny nie odczytuje informacji o obecności wirusa, dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zostały zakażone. W Polsce od wdrożenia badań w 1985 roku odnotowano 27,5 tysiąca zachorowań. Najwięcej przypadków zakażeń, bo około tysiąca rocznie, występuje w województwie śląskim.

Postęp technologiczny pozwala na bardziej optymistyczne spojrzenie na walkę z AIDS. Choroba pozostaje nieuleczalna, lecz rozwój współczesnej medycyny niemal całkowicie wyeliminował możliwość zakażenia w wyniku transfuzji, przeszczepów czy operacji, a stosowane obecne leki oraz terapie antyretrowirusowe pozwalają pacjentom na dożycie wieku biologicznego. Najpoważniejszym, wciąż aktualnym i pogłębionym przez pandemię problemem, są jednak nierówności społeczne. Koszt takich terapii szacuje się na około 40 tysięcy złotych rocznie. Ubóstwo spowodowało, iż na świecie żyje obecnie ponad 15 milionów dzieci, które straciły rodziców z powodu AIDS – a mniej niż 10% otrzymuje wsparcie społeczne.

Światowy Dzień AIDS obchodzimy raz w roku, jednak powinniśmy na co dzień pamiętać i solidaryzować się z chorymi. Szerzenie świadomości i podejmowanie działań jest bowiem kluczem do zlikwidowania nierówności i zwiększenia postępów w walce z AIDS.II LO

06.12.2022 22:58

Konsultacje z rodzicami:

06.12.2022r (wtorek) - godz. 18.00 – 19.00

II LO

05.12.2022 11:34

Zaproszenie do międzynarodowego konkursu w pisaniu na klawiaturze - Christmas Typing Challenge 3

Stowarzyszenie Interinfo Polska we współpracy z Chorwackim Stowarzyszeniem Stenografów organizuje trzecią edycję międzynarodowego konkursu w pisaniu na klawiaturze pod nazwą Christmas Typing Challenge 3.
Konkurs ma formułę meczu i odbędzie się w dniu 17 grudnia 2022 br.

Rejestracja do konkursu, panel treningowy i sam konkurs odbędzie się na platformie: konkursy-interinfo.pl
Uczestnicy mogą rejestrować się indywidualnie bądź za pośrednictwem nauczyciela, który utworzy drużynę szkolną na platformie konkursowej.
Każdy z uczestników będzie miał do przepisania dwa teksty, każdy w czasie 10 minut. Do klasyfikacji będzie brany pod uwagę lepszy tekst.
Koszt uczestnictwa w konkursie – 5 zł.

Wszelkie informacje dotyczące tego konkursu znajdują się w Regulaminie dostępnym pod adresem: konkursy-interinfo.pl/terms/regulamin.pdf

Uczestnicy konkursu oraz nauczyciele otrzymają stosowne dyplomy oraz zaświadczenia o udziale w międzynarodowym konkursie.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

II LO

12

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!