22.03.2023 10:05

PROJEKT OFAJ

OBYWATELE EUROPY DZIŚ I JUTRO

To nazwa projektu prowadzonego w ramach współpracy międzynarodowej Częstochowy z francuskim Lourdes i niemieckim Altötting, a kierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych miast partnerskich.

TRZY TEMATY PRIORYTETOWE PROJEKTU:

  1. Odkrywanie i poznawanie społeczno-kulturowej różnorodności Europy

  2. Edukacja obywatelska dla wzmocnienia roli młodzieży i społeczeństwa obywatelskiego w Europie 2023 w kontekście wojny na Ukrainie.

  3. Ochrona środowiska w obliczu zagrożenia klimatycznego

W ramach projektu będziemy się zajmować:

1) przygotowywaniem prac dotyczących wpływu wojny na Ukrainie na funkcjonowanie w każdym
z miast partnerskich (podcasty, rozmowy z uchodźcami, wystawy plakatów i tp).

2) opracowywaniem warsztatów językowych i innych form współpracy podczas których młodzież pogłębi znajomość języków swoich partnerów, pozna obyczaje, kulturę i historię krajów uczestniczących w projekcie.

3) przygotowywaniem planu komunikacji o projekcie i OFAJ w tym celu konieczne będzie stworzenie grupy Whatsapp lub Instagram lub innych na platformach komunikacyjnych oraz rozwijanie ich w trakcie trwania projektu.

4) opracowywaniem działań, które pozwoli młodym eko-obywatelom z trzech miast podzielić się swoim spojrzeniem na kwestie środowiskowe i zainicjować wspólne projekty mające na celu ochronę środowiska.

Kolejną fazą będzie spotkanie w Altötting w Niemczech w dniach 12-19 maja br, w których weźmie udział 8 młodych obywateli miast partnerskich oraz 2 opiekunów.

Do Częstochowy niemiecka i francuska młodzież przyjedzie w przyszłym roku, a samo spotkanie podsumowujące odbędzie się pod koniec roku szkolnego 2023/ 2024 roku w Lourdes.
Cały projekt jest współfinansowany przez OFAJ - l'Office Franco-Allemand pour la Jeunesse (francusko-niemieckie biuro młodzieży).

karta-zgłoszeniowa.docx

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!